Ergometrie, bicyklová ergometrie, zátěžové EKG
O co se jedná a jak vyšetření probíhá?
Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Při zúžení nebo ucpání cév, které zásobují srdce krví, dochází při zátěži k horšímu prokrvení srdečního svalu a k změnám na EKG. Obvykle se přitom objeví i bolesti nebo tlak na hrudi – tzv. angina pektoris. Zátěžovým vyšetřením se dá posoudit i tělesná výkonnost nebo sledovat výskyt srdečních arytmií (poruch rytmu srdce) spouštěných při zátěži.
Co se děje při vyšetření?
Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak.
Vyšetření pokračuje, dokud vyšetřovaný nedosáhne vyššího stupně zátěže (měřeno pomocí určitého stupně zrychlení tepové frekvence) nebo dokud se neobjeví příznaky (např. bolest na hrudníku nebo slabost) nebo změny na EKG. Pro zdárný průběh vyšetření je tedy nutné, aby byl pacient schopen šlapat na kole.
Příprava na vyšetření
Několik dní před vyšetřením je obvykle třeba vysadit určité léky, jmenovitě tzv. betablokátory. O vysazení léků před zátěžovým testem však rozhoduje ošetřující lékař! To, zda tento lék užíváte a zda ho máte vysadit, Vám řekne Váš ošetřující lékař.
Je třeba mít s sebou vhodnou sportovní obuv a ručník.
Provedení testu-anglicky